Warsztaty dla dziennikarzy i wydawców prasy lokalnej
Niepołomice k/Krakowa 15-18 lipca 2004 r.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Prasy Lokalnej w Polsce, Biuro Rachunkowo-Doradczo-Finansowe PROFIT w Krakowie, Ośrodek Badań Prasoznawczych UJ w Krakowie. Współorganizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Niepołomice, Redakcja  "Gazety Niepołomickiej"

Na skraju puszczy-we wnętrzu soli

fotofelieton Tatiany Pitak z Koszalina  (30.07.2004 r.)

 

Przy wejściu do zamku w Niepołomicach powitał nas żubr-Strażnik Bezimienny.  Dobry moment, aby sfotografować się "za rogiem".     Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice- Stanisław Kracik opowiada  prezesowi SPL Lechosławowi  Majchrzakowi historię Niepołomic - drugiej stolicy Polski w czasach panowania Jagiellonów   Prawo prasowe i autorskie, proszę wstać ! Sędzia Sądu Najwyższego -Prof.dr hab.Jacek Sobczak-UAM Poznań- zadaje pytania i sam na nie odpowiada :

"My Troje" na dziedzińcu Zamku Królewskiego. W tle jeden z dziennikarzy spieszy do najstarszej piwnicy zamkowej, w której znajduje się część Wawelskiego Czakramu.  red.Piotr Adamczewski-managing editor tygodnika POLITYKA:. Przyzwoitość zawodowa dziennikarzy i redakcji powinna być jak AQUA MINERALNA  czyli DESTILATA Jak zwalczać własny lęk i niepokój? Jak tworzyć pozytywny i dojrzały obraz siebie?  Po pierwsze: Nie panikuj - odpowiada mgr Władysław Pitak- logopeda medialny z Towarzystwa LOGOS w Koszalinie.

Stosunki własnościowe w polskich mediach nie mają ludzkiej twarzy. Według dra Zbigniewa Bajki z Ośrodka Badań Prasoznawczych UJ w Krakowie: To nie jest bajka - to jest bitwa. Być , albo nie być ? Przysłowie mówi, że "Kpów i szambelanów nigdy nie zabraknie".  Szambelanów zabrakło, bo tylko ja mam właściwy mundur haftowany z kluczem złoconym, wiszącym z tyłu na lewem biodrze. Samodzielnych stacji radiowych jest ok. 10 , reszta - wykupiona przez konkurencję. Taka jest- wg dra Włodzimierza Chorązkiego z Ośrodka Badań Prasoznawczych UJ-  aktualna sytuacja mediów regionalnych, lokalnych i sublokalnych

W Ogrodach Królowej Bony , na tle pomnika Króla Kazimierza Wielkiego, który zamek i kościół Niepołomiczanom ufundował, a piękną legendą "O królu chłopów" miłość do przodków opromienił. Dziennikarze i wydawcy gazet lokalnych w nabożnym skupieniu czekają na przybycie prezesa Lechosława  Majchrzaka i prof. Jacka Sobczaka - Czy ta armata strzela ? - Nie , łaskawa pani .U nas tu spokojnie, więc ona  tylko stoi i pozór daje.

Za chwilę obiad i zwiedzanie opactwa Benedyktynek w Staniątkach , a jutro wyjazd do Kopalni Soli "Wieliczka" i zwiedzanie Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Leczniczego.  Udało się ! Przed obiektywem prawie wszyscy dziennikarze (ja jestem za obiektywem) i wydawcy w towarzystwie prof.Jacka Sobczaka i prezesa SPL- Lechosława Majchrzaka Na pożegnanie kilka uścisków z rycerzem, który z tego miejsca - w rok po bitwie pod Grunwaldem - razem z królem wyruszył w triumfalny pochód do Krakowa.      

Posłowie od autora: 

Żartobliwe  komentarze nie są cytatami z wypowiedzi fotografowanych osób -  są własnością autorki, która  minione wydarzenia przedstawiła  w lekkiej formie fotofelietonu. Wszelkie uwagi  prosimy kierowac na adres autorki : hagart@wp.pl


Pobrano ze strony http://dziennikarz.republika.pl w dn. 03.08.2004