Dziennikarze - ambasadorowie lokalnej demokracji                     

Rokosowo'2004-program 

Niepołomice'2004-fotofelieton

 "Gazeta Gościnna”, „Gazeta Ziemi Pyrzyckiej”, „Echo Dopniewa”…-  tytuły lokalnej prasy, reprezentowane przez dziennikarzy i wydawców na kolejnych warsztatach dziennikarskich, które odbyły się w dniach 3-5 grudnia 2004 r. na zamku w Rokosowie niedaleko Leszna.  Można byłoby je mnożyć i utworzyć bardzo długą, a przy tym zacną listę.  

  

Współorganizatorem i sponsorem warsztatów był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, który przygotował blok programowy promujący województwo wielkopolskie.

Jak zawsze, w programie warsztatów nie zabrakło zajęć z udziałem znanych i lubianych wykładowców, m.in. prof. dr. hab. Michała Iwaszkiewicza - rektora Wyższej szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, doc. Krzysztofa Lewandowskiego - prorektora WSUS w Poznaniu, dr. Włodzimierza Chorązkiego z Ośrodka Badań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i red. Andrzeja Niczyperowicza z "Gazety Poznańskiej".

Wśród dawnych folwarków, z dala od zgiełku i miejskiej wrzawy, w pięknym XIX- wiecznym zamku i w (jak zwykle) przyjacielskiej atmosferze, dziennikarze i wydawcy – członkowie Stowarzyszenia Prasy Lokalnej, po raz kolejny licznie przybyli na warsztaty, aby zgłębiać tajniki swojej profesji. 

Warsztaty łączyły w sobie rodzinną atmosferę z ciekawymi zajęciami prowadzonymi przez naukowe i dziennikarskie autorytety. Na fotografii Aneta Murakowska z "Wiadomości Wrzesińskich".

Podobnie jak w poprzednich warsztatach , Towarzystwo „Logos” reprezentowali małżonkowie  Tatiana i Władysław Pitakowie , a tym razem także  moja skromna osoba  (Krzysztof Łaszkiewicz)
W spotkaniach nie zabrakło red. Andrzeja Niczyperowicza, redaktora Gazety Poznańskiej, który ze swoistym dla siebie polotem, opowiadał o często popełnianych w mediach błędach językowych. O prawie autorskim w praktyce dziennikarskiej, posługując się licznymi przykładami z sądowej wokandy, opowiadał sędzia Sądu Najwyższego prof. dr hab. Jacek Sobczak. Wspaniałą atrakcją był przejazd (wciąż spełniającą funkcje komunikacyjne  kolejką wąskotorową) do Śmigla oraz spotkanie z wyjątkowo barwną postacią – burmistrzem miasta Józefem Cieślą.
 
Kaplica w Smiglu - cichy i spokojny (może nawet trochę zapomniany) zakątek Smigla..

Kolacja w odbudowanym dworcu kolejowym przeniosła uczestników warsztatów w stan błogości i refleksji.

Warsztaty były dobrą okazją do spotkania z władzami SPL i wymiany  informacji o codziennych problemach stowarzyszenia.

 
Niezmiernie interesujący wykład na temat dziennikarskiego savoir – vivre`u  w wykonaniu prof. dra hab. Michała Iwaszkiewicza, rektora Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Barwnie przedstawione przez dr. Włodzimierza Chorązkiego zmiany w strukturze mediów lokalnych na długo pozostaną w pamięci dziennikarzy.

Spotkania przebiegały w bardzo serdecznej atmosferze, klimacie zamkowych komnat, wspierane wspaniałą kuchnią i wielkopolską gościnnością .

 
Miłym akcentem był wybór na kolejną kadencję prezesa SPL  Lechosława Majchrzaka  

Prezes Towarzystwa Terapii i Kształcenia Mowy „Logos”, Władysław Pitak proponuje   prezesowi SPL, Lechosławowi . Majchrzakowi nadawanie dziennikarzom certyfikatów potwierdzających  podnoszenie kwalifikacji. 

Biblioteka w Śmiglu - tutaj  każdego dnia dba  się o rozwój  dzieci i młodzieży. Starsi znajdują relaks i odpoczynek wśród książek  i prasy lokalnej
Pożegnalna fotografia na schodach do zamku 
Na chwilę przed odjazdem... było fajnie
 

A kolejne warsztaty już … na wiosnę. Tym razem w stolicy Wielkopolski -  Poznaniu.  

 Wydawca : Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS ,       75-900 Koszalin - Kretomino,      ul. Pieczarek 4,      tel. (094) 340-60-06         Kontakt: logos@logos.pomorze.pl                            

Opublikowano w internecie : 18.12.2004 r.              Prawa autorskie zastrzeżone dla Tow. LOGOS               tekst:   Krzysztof Łaszkiewicz     foto: K.Łaszkiewicz i W.Pitak