Terapia dźwiękowa  - Samonas

autor : Zofia

Terapię dźwiękową określa się jako „pedagogikę słuchania, wsłuchiwania się”.

Każdemu człowiekowi towarzyszą na ziemi pewne elementy, które kształtują jego rozwój. Są to ruch, zmiany, energia i wolna wola. Bez niech człowiek nie istniałby. Ale najważniejsze jest powietrze i zawarty w nim tlen. Tlen ma możliwość przenoszenia dźwięków na duże odległości. Bez niego nie byłoby więc głosu, brzmienia, języka i komunikacji. Powłoka powietrza jest bazą naszego życia: chroni nas przed szkodliwymi wpływami wszechświata, przenosi energię, dźwięki natury, wibracje, muzykę. To wszystko jest nam potrzebne do życia i  jest podstawą oddziaływania terapii dźwiękowej Samonas

Prawie każdy ruch na ziemi jest związany z wydawaniem dźwięku, ponieważ poprzez ruch powstaje dźwięk np. odgłos silnika lub dźwięk skrzypiec, płynącego strumyka, ryku lwa, głosu człowieka.

Terapia dźwiękowa pochodzi od oddziaływania dźwięków. Dźwięki np. skrzypiec transportują i przekazują różnorodne i bardzo dokładne informacje o nastroju, sile, subtelności, szczerości.


Samonas to skrót od „Spektral Aktivierte Musik Optimaler Naturlicher Struktur”.
Oznacza on metodę spektralnej (widmowej) aktywności dźwiękowej, która stosowana jest we wszystkich nośnikach terapii Samonas. Metoda ta opiera się na teorii, którą w literaturze opisał dr Alfred Tomatis.

Terapia dźwiękowa jest wypróbowaną przez lata formą terapii, która działa poprzez słuch bezpośrednio na stan psychiczny, mózg i system nerwowy człowieka. Terapia ta jest instrumentem prowadzącym od stymulacji do harmonii, witalności, energii życia i zdolności koncentrowania się.

Może być stosowana dla podwyższenia zdolności słuchu, przy zaburzeniach i problemach szkolnych, umiejętności w pracy, nastroju oraz działaniu, które są związane przyczynowo z zakresem akustycznej percepcji. Również jako pobudzenie kreatywności i produktywności w zakresie umysłu jak również przy psychosomatycznych, wegetatywnych zaburzeniach.

Terapia dźwiękowa działa na podstawie fundamentalnego założenia:

Dźwięk – słuch – mózg

Kompleksy wysokotonowych matryc dźwiękowych wywołują mikro masaże ucha środkowego oraz stymulują dalsze obszary ludzkiego mózgu. Przez to gwarantuje się, iż leczące działanie tej szczególnej muzyki przenika do psychologicznej płaszczyzny ludzkiego słuchu.

W ten sposób, naturalny sposób pobudzone zostają własne wspomnienia. Terapia dźwiękowa wiąże się z echem przeszłości, przy czym wibrująca energia dźwięków oznacza jednocześnie witalność, energię życia w bezpośredniej obecności.

Concept of synenergy to dalsza faza rozwoju Samonas. Jej oddziaływanie powoduje efektywne głębokie. Związane są z nią trzy mechanizmy oddziaływania: głębokie odprężenie, energetyzacja, harmonizacja. Podstawą płyt CD są tutaj dźwięki natury.

Francuski lekarz dr Alfred Tomatis opisał szczegółowo terapię dźwiękową, badając dźwięki, które towarzyszą człowiekowi od początku „życia płodowego”. Po latach prób i badań odkrył szczególne znaczenie wysokich i najwyższych dźwięków w życiu człowieka. Stwierdził, że słuch i głos są ze sobą w ścisłym związku, co ujął w zasady:

1. Głos zawiera jako górne tony tylko częstotliwości, które słyszy ucho.
2. Jeżeli ucho nie będzie miało możliwości słuchania pewnych częstotliwości, to one i tak pojawią się nieświadomie w naszym głosie.
3. Powtarzana przez jakiś czas akustyczna stymulacja prowadzi do ostatecznej zmiany słuchu, a co za tym idzie głosu.
4. Między ludzką psychiką a głosem istnieje ścisły związek.

Zakres stosowania terapii dźwiękowej jest udowodniony w obszarach:


-  niedosłyszenie i nadsłyszalność
-  rozwój osobowości
-  zaburzenia psychosomatyczne
-  koncentracja i uczenie się

Są dostępne CD do tego typu stymulacji - oto niektóre z nich:

ROMANTIC KT 102 CD

Na dysku tym znajduje się wybór utworów muzycznych wczesnego romantyzmu. Wiele utworów wyróżnia się przystępną muzyką, która porusza aspekt uczuciowy człowieka. Dysk ten jest przeznaczony nie tylko dla dzieci, którym CD – Classic KT 101 CD wydaje się mało pobudzające i zajmujące. Znajduje on też zastosowanie dla ludzi starszych oraz z dużym powodzeniem w psychiatrii.

CARULLI  KT 103 CD

Dynamiczna, pełna wyrazu muzyka, współczesna Mozartowi, Carulli ; na gitarę i pianino. Pełne wdzięku wolne fazy środkowe stoją w żywym kontraście do żywotnych faz pobocznych. Gitara ukazuje się jako szarpany i poboczny instrument, dzięki szczególnemu bogactwu wysokich tonów.
Ten dysk jest stosowany z sukcesem przy problemach ze słuchem. Nagranie jest mocniejsze na prawą stronę – dla pobudzenia latelarnej organizacji lewej półkuli mózgu. Ten podział ( na dwie części ) odzwierciedla się też w konstelacji nagraniowej. Prawa strona to gitara jako instrument melodii; lewa – pianino.
„Carulli” to CD, w którym marzyciele zostają przywołani do rzeczywistości


DŹWIĘKI  PTAKÓW, WIATRU I WODY   KT 110 CD

Dźwięki natury, zostały nagrane w wyszukanych, energicznych miejscach z dużą dokładnością. Żeby nie uszczuplić dźwiękowej różnorodności i harmonii naturalnych efektów, dysk ten posiada tylko słabą, prawą dominację. Posiada on przefiltrowanie odpowiadające pierwszemu poziomowi terapii. Może być słuchany w każdym czasie, również na początku terapii, szczególnie przez tych, którzy mają problemy z muzyką klasyczną.
Track 1 – to piosenka ptaków przy wschodzie słońca. Odznacza się ona świeżością, dynamiką i energią, radością na nadchodzący dzień.
Track 2 – pieśń ptaków na zachód słońca ; te dźwięki oddychają spokojem i równowagą oraz jednocześnie odpoczynkiem po zadaniach całego dnia. Została ona nagrana w Istenberg w Sauerlandzie w Niemczech; w bardzo tajemniczym miejscu ogromnych skał, na których widać wyrzeźbione twarze ( patrz rysunek na opakowaniu płyty )
Track 3 – dźwięki wody; pokazuje podróż potoku górskiego w dolinie. Nagrane w górach Harz w Niemczech. Po ciężkiej zimie przebłyskuje pierwsze słońce i wszędzie widać pierwsze oznaki wiosny. Liście trzeszczą w cieple słońca, ptaki wesoło śpiewają podczas gdy niektóre krople ( śniegu, lodu ) spadają na ziemię

KT 207 CD

Muzyka Mozarta wykonywana na klarnecie, uzupełniona muzyką J. Pleyela na flecie. Lekka, wesoła. Płyta w połączeniu z KT 208 jest z dużym powodzeniem stosowana przy zaburzeniach koncentracji, głosu, u uczniów mających problemy z nauką, służy również do zmniejszenia lateralizacji

KT 208 CD

Muzyka wykonywana na historycznych instrumentach: flecie i instrumentach smyczkowych. Utwory podobne do KT 207, jednak są łagodniejsze i bardziej prostolinijne. Do zastosowania u młodszych dzieci ze względu na wybór utworów, jak i u dorosłych.
Stosuje się ją u niespokojnych dzieci i dorosłych. Wpływa ona uspokajająco i harmonizująco. Inne zastosowania to : stany depresyjne, motoryczne zaburzenia mowy, niepokój

Samonas – terapia w praktyce

Odtwarzacz CD

Przenośny czy nieruchomy odtwarzacz?
Wszystkie dane wskazują na to, że lepiej przenośny. Dla laika nie ma tutaj właściwie różnicy, dla terapii jednak minimalnie, ale jest. Stacjonarne urządzenia mają pola magnetyczne, które zakłócają odbiór.
Kryteria doboru odtwarzacza:
- musi posiadać wejście dla słuchawek, regulator dźwięku itp. ...
- nie kupować okazyjnie
- przypadkowe wybieranie utworów
- zasilanie przez baterie, które można ładować, uniknie się energetycznych zakłóceń z przewodnika światła ( jeśli nie, filtr )
- słuchawki połączone bezpośrednio z odtwarzaczem – nie stosować kabla przedłużającego
- zapewnić najlepszy odbiór


Bardzo ważne jest świadomie prowadzonej terapii jest codzienne słuchanie.

Dawki słuchania to bardzo indywidualna sprawa. Osoby, które są bardzo chore, znajdują się pod wpływem dużego stresu oraz po dramatycznych przeżyciach – zaczynają od bardzo krótkich parominutowych dawek dziennie. Rozpoczynać poza tym można od 10 – 15 minut dziennie; po
10 –14 dniach 30 minut dziennie, aż do 1 godziny i tego czasu już raczej nie przekraczać ( chyba, że po wskazaniach terapeuty)
Poziom II jest nadbudową poziomu I, należy słuchać po kolei, chyba, że doświadczony terapeuta zaleci inaczej.

Niektóre części CD są to tzw. High Extension Bereiche ( obszar wysokiego rozwinięcia ) które służą szczególnie intensywnemu działaniu. Są to krótkie fragmenty, gdzie słucha się tylko górnych tonów muzyki. Ma to szczególny wpływ na pobudzenie układu nerwowego. Jest rzeczą bardzo ważną, żeby przy tych kawałkach nie zwiększać głośności, nawet, jeśli ma się wrażenie, że momentami bardzo słabo albo wcale nie słychać.

Dla zdrowej osoby słuchanie CD – Samonas terapii oraz CD – concept of Syn-energy jest dawką dobrego samopoczucia, energii i harmonii. Jednak dla ludzi chorych może mieć bardzo intensywne działanie i wywoływać głębokie procesy psychiczne i cielesne. Naturalne leczenie oznacza bowiem, że choroby i dolegliwości w bardzo łagodnej formie będą przebiegać jeszcze raz (ponownie).

Ten proces zna każda pomyślna terapia (np. homeopatia). Należy więc przestrzegać wszystkich wskazówek (nie zaczynać od bardzo długiego słuchania albo od fałszywego poziomu), ponieważ mogłoby to doprowadzić do tego, że stare choroby, ułomności czy lęki intensywnie i niekontrolowane zostaną pobudzone do życia. Zbyt intensywne słuchanie może doprowadzić do obciążenia organizmu oraz „wyprowadzenia z równowagi”.

Należy nadmienić, że terapię dźwiękową stosują również Instytuty Osiągania Ludzkich Możliwości w Filadelfii, opisana wyżej terapia Samonas pochodzi z Instytutu w Hamm w Niemczech.
Dobór płyt i sposób, w jaki podawane są czasowo u dzieci jest ściśle uzależniony od wskazówek dwóch wyżej wymienionych instytucji oraz wiedzy terapeutycznej rodziców.

Literatura:

1. Steinbach; „Klangeterapie – Transformation durch heilende Klange” Veflag Bruno Martin, Sudergellersen 1990